Up Up
Medals

The Trophy Cabinet

Who won the silver? click on the trophy
You can scroll between the records using the yellow pointers <>

 

 

MENS 50m 100m 200m 400m 1500m

Freestyle (senior)

Ley Sheild

Ley Shield
M 50m Senior

Telegraph Sheild

Daily Telegraph Shield
M 100m Senior

Mathieson Cup

Mathieson Cup
M 200m Senior

Western Times Cup

Western Times Trophy
M 400m Senior

Hurrel Cup

Hurrell Cup
M 1500m Senior

Freestyle (junior)

M & J Williams

M & J Williams Trophy
M 50m Junior

James Henry Cup

James Hendy Cup
M 100m Junior

David Bailey Cup

DCASA
M 200m Junior

Millbay Laundry Cup

Millbay Laundry Cup
M 400m Junior

Junior Cup

Junior Cup
M 1500m Junior

Breastroke (senior)

Dorset Bowl (glass)

DCASA
M 50m Senior

Holman Cup

Fred Holman Cup
M 100m Senior

Pope Cup

Pope Cup
M 200m Senior

   

Breastroke (junior)

n/a

n/a
M 50m Junior

Tailors Trophy

Tailors Trophy
M 100m Junior

Marlend Sloane Silver Jubilee

Marlene Sloane Silver Jubilee
M 200m Junior

   

Backstroke (senior)

Somerset Cup

Somerset Cup
M 50m Senior

Luscombe Cup

Luscombe Cup
M 100m Senior

Nunn Cup

Bob Nunn Cup
M 200m Senior

   

Backstroke (junior)

Liam Tancock Trophy

Liam Tancock Trophy
M 50m Junior

Wigful Coronation Cup

Wigfull Coronation Cup
M 100m Junior

Townsend Trophy

Townsend Trophy
M 200m Junior

   

Butterfly (senior)

Gloucester Cup

Gloucester Cup
M 50m Senior

Gibson Cup

Gibson Cup
M 100m Senior

SDTG

South Devon Training Group Cup
M 200m Senior

   

Butterfly (junior)

n/a

n/a
M 50m Junior

Mininnick Cup

Minhinnic Cup
M 100m Junior

n/a

John Bird Cup
M 200m Junior

New for 2017

   

Individual Medley
(senior)

 

Centenary Jug

Centenary Jug
M 100m Senior

President Cup

President Cup
M 200m Senior

Mayflower Cup

Mayflower Cup
M 400m Senior

 

Individual Medley
(junior)

 

IM Cup for Boys 1974

IM Cup for Boys 1974
M 100m Junior

Cenenary Trophy for Boys 1862-1962

Centenary Trophy for Boys 1862-1962
M 200m Junior

Nicholas Bailey Plate

Nicholas Bailey Plate
M 400m Junior

 
 

Kieth Young Trophy

GB Points
Keith Young Trophy

The Challenge Shield

Freestyle Relay
The Challenge Shield
Mens 4x100m

The Sherriff Trophy

Medley Relay
The Ilfracombe Cup
Mens 4x100m

The Sherriff Trophy

Freestyle Relay
(School Boys Relay)

The Sherriff's Shield
4x50m

 
LADIES 50m 100m 200m 400m 800m

Freestyle (senior)

Barnum Shield

Barum Shield
Ladies 50m Senior

FMW Cup

FMW Trophy
Ladies 100m Senior

Edith Mayne Trophy

Edith Mayne Trophy
Ladies 200m Senior

Baker Cup

Baker Cup
Ladies 400m Senior

Howard Cup

Howard Cup
Ladies 800m Senior

Freestyle (junior)

50 free junior

1981 Speedo Cup
Ladies 50m Junior

PPSA Taylor Trophy

PPSA Taylor Trophy
Ladies 100m Junior

Speedo Trophy Cup

Speedo Trophy
Ladies 200m Junior

n/a

Oberhausen Plate
Ladies 400m Junior

n/a

The Whiting Trophy
Ladies 800m Junior

Breaststroke (senior)

Hider Memorial Trohpy Jug

Hider Memorial Jug
Ladies 50m Senior

Sweet Cup

Sweet Trophy
Ladies 100m Senior

Roesbowl

Rose Bowl
Ladies 200m Senior

   

Breaststroke (junior)

n/a

n/a
Ladies 50m Junior

n/a

n/a
Ladies 100m Junior

n/a

n/a
Ladies 200m Junior

   

Backststroke (senior)

Western Counties ASA

Western Counties Cup
Ladies 50m Senior

Luscombe Cup

Luscombe Cup
Ladies 100m Senior

Sloggett Cup

Sloggett Perpetual Trophy
Ladies 200m Senior

   

Backststroke (junior)

n/a

Jenkins Salver
Ladies 50m Junior

New for 2016

Sloggett Cup

Kimberley Cup
Ladies 100m Junior

Bickley Cup

Ray Bickley Cup
Ladies 200m Junior

   

Butterfly (senior)

Wiltshire Plate

Wiltshire Plate
Ladies 50m Senior

Dunn Cup

Dunn Cup
Ladies 100m Senior

Ladies Bowl

Ladies Swimming Clubs Trophy
Ladies 200m Senior

   

Butterfly (junior)

n/a

n/a
Ladies 50m Junior

Harrington Cup

Harrington Cup
Ladies 100m Junior

n/a

The Haigh Cup
Ladies 200m Junior

New for 2018

   

Individual Medley
(senior)

 

Cowel Cup

Kate Veale Claret Jug
Ladies 100m Senior

New for 2016

Jack Delaney Cup

Jack Delaney Cup
Ladies 200m Senior

Shroder Plate

Schroder Plate
Ladies 400m Senior

 

Individual Medley
(junior)

 

Sobrep Cup

Sobrep Cup
Ladies 100m Junior

Centenery Trophy 1862-1962

Centenary Trophy 1862-1962
Ladies 200m Junior

BTPORC Cup

BTPORC Cup
Ladies 400m Junior

 
 

Strudwich Cup

GB Points winner
Strudwick Cup

The Ladies Racing Trophy

Freestyle Relay
The Ladies Racing Trophy
4x100m

The Speedo Trophy

Medley Relay
The Speedo Trophy
Ladies 4x100m

The Speedo Trophy

Freestyle Relay
(School Girls Relay)

Torquay Leander Cup
4x50m

 

Inter Club Sheild

Inter-Club Shield

The Speedo Trophy

Swimmer of the year

 

 

 

 

Open water

Open Water

OW-Club winners

Club Winners

OW-Junior Men

Junior Ladies 1500m

OW-Junior Men

Junior Men 1500m

Senior Ladies

Senior Ladies 3000m

Senior Ladies

Senior Men 3000m

Water PoloWater Polo

Baigent Cup

Baigent Cup

Salter Sheild

Salter Shield

U14 KO trophy

Under 15 KO Trophy

U17 KO

Under 17 KO Trophy

Ladies League

Ladies League Championship